FWAFA Faculty

Nancy Vaughan

Interim Superintendent

Send Email
817-766-2390 ext. 107

Betsy Compton, Curriculum and Instruction Director

Betsy Compton

Curriculum & Instruction Director

Send Email
817-766-2390 ext. 124

Jennifer Jackson, Ph.D., Principal

Jennifer Jackson, Ph.D.

Principal

Send Email
817-924-1482 ext. 173

Omar Mendez, Assistant Principal

Omar Mendez

Assistant Principal

Send Email
817-924-1482 ext. 134

Deborah Phillips, PEIMS Coordinator and Office Manager

Deborah Phillips

PEIMS Coordinator & Office Manager

Send Email
817-924-1482 ext. 105

Lisa Loftin, Secretary and Data Clerk

Lisa Loftin

Secretary & Data Clerk

Send Email
817-924-1482

Kim Jennings, Secretary and Attendance Clerk

Kim Jennings

Secretary & Attendance Clerk
Paula Fukuhara, Fine Arts Administrative Assistant

Paula Fukuhara

Fine Arts Administrative Assistant

Send Email
817-766-2390 ext. 112

Brandi Wubbena

Brandi Wubbena

Special Education Coordinator

Send Email
817-924-1482

Susan Atkins, RN, School Nurse

Susan Atkins, RN

School Nurse
Tammy Austin, 4th Grade ELA

Tammy Austin

4th Grade Language Arts
Evan Baierlipp, Secondary Science

Evan Baierlipp

Secondary Science
Susan Brents-Sheldon, Secondary Art

Susan Brents-Sheldon

Secondary Art
Emily Brown, 5th Grade Science

Emily Brown

5th Grade Science

McKenna Calkins

Middle School Civics
Jan Carden, 3rd Grade ELA and Civics

Jan Carden

3rd Grade Language Arts & Civics
Christina Carter, Secondary Technical Theatre

Christina Carter

Secondary Technical Theatre
Cole Clay, Secondary Math

Cole Clay

Secondary Math
Stacie Cobb, Resource ELA

Stacie Cobb

Resource Language Arts
Leslie Cook, Secondary ELA

Leslie Cook

Secondary Language Arts
Lindy Davis, Secondary Theatre

Lindy Davis

Secondary Theatre
Robert Davis, Middle School ELA

Robert Davis

Middle School Language Arts
Sharon Davis, 6th Grade Science and Civics

Sharon Davis

6th Grade Science & Civics
Cheryl DeMeyere, Child Nutrition

Cheryl DeMeyere

Child Nutrition
John DeMeyere, Maintenance Specialist

John DeMeyere

Maintenance Specialist
Andrea Ervin, Middle School Art

Andrea Ervin

Middle School Art
Anna Gutierrez, Child Nutrition

Anna Gutierrez

Child Nutrition
James Hammond, Secondary Math

James Hammond

Secondary Math
Michelle Haas, Musical Theatre

Michelle Haas

Musical Theatre
Sarah Herlache, Resource ELA Aide

Sarah Herlache

Resource Language Arts Aide
Debbi Herrera, 6th Grade ELA

Debbi Herrera

6th Grade Language Arts
Jackson Hill, Music and Children's Choir of Texas Director

Jackson Hill

Music & CCT Director
Darla Jones, Special Projects and Grants Coordinator, Secondary Theatre

Darla Jones

Secondary Theatre
Scott Jones, Secondary Civics

Scott Jones

Secondary Civics
Carter Kilpatrick, 6th and 7th Grade Math

Carter Kilpatrick

6th & 7th Grade Math
Sewon Kim, Teacher and Accompanist

Sewon Kim

Teacher & Accompanist
Nancy Kirby, Technology, Web Design, and Animation

Nancy Kirby

Tech, Web Design & Animation
Reagan Kruse, Middle School Theatre

Reagan Kruse

Middle School Theatre
Krista Langford, Secondary Dance

Krista Langford

Secondary Dance

Jonathan Ledger

TBC Artistic Director
Gabriella Martin, Physical Education

Gabriella Martin

Physical Education
Rebecca Magnus, Elementary Theatre

Rebecca Magnus

Elementary Theatre
Michael McArthur, Secondary Math

Michael McArthur

Secondary Math
Laura Lee McCartney, Elementary Art

Laura Lee McCartney

Elementary Art

Sarah Morikawa

French
Karen Mueller, Secondary Civics

Karen Mueller

Secondary Civics
Alexis Nguyen, Production and Operations Assistant

Alexis Nguyen

Production & Operations Assistant
Kyndal Nicol, 4th Grade Math

Kyndal Nicol

4th Grade Math
Kenneth Obudo, Physical Education and Health

Kenneth Obudo

Physical Education & Health
Arley Ogaz, Resource Math Aide

Arely Ogaz

Resource Math Aide
Ben Phillips, Technical Director

Ben Phillips

Technical Director
Kevin Polman, Secondary Science

Kevin Polman

Secondary Science
Amy Prickett, AP Music Theory and Vocal Tech

Amy Prickett

AP Music Theory & Vocal Tech
Todd Prickett, Academy Singers Director

Todd Prickett

Academy Singers Director
Alex Pulido, Resource Math

Alex Pulido

Resource Math
Isabella Rodriguez, Secondary Dance

Isabella Rodriguez

Secondary Dance
Allyson Romero, Assistant Conductor for Texas Boys Choir and Singing Girls of Texas

Allyson Romero

Assistant Conductor of TBC & SGT
Jack Ross, Middle School Science

Jack Ross

Middle School Science
Kerra Simmons, Interim Artistic Director of Texas Boys Choir and Singing Girls of Texas

Kerra Simmons

Interim Artistic Dir. of TBC & SGT
Chrystal Sisk, Counselor and 504 Coordinator

Chrystal Sisk

Counselor & 504 Coordinator
Lisa M. Smith, Humanities

Lisa M. Smith

Humanities
Shelly Torres, Elementary Dance

Shelly Torres

Elementary Dance
Beth Umholtz, 5th Grade ELA and Civics

Beth Umholtz

5th Grade Language Arts & Civics
Teresa Valderas, Spanish

Teresa Valderas

Spanish
Kede VanDyck, Secondary Counselor

Kede VanDyck

Secondary Counselor
Jamie Waltersheid, Secondary ELA

Jamie Waltersheid

Secondary English Language Arts
Pam Ward, 4th Grade Science and Civics

Pam Ward

4th Grade Science & Civics
Sandra Wardlaw, 5th Grade Math

Sandra Wardlaw

5th Grade Math
Ryan Wiggins, 3rd Grade Math and Science

Ryan Wiggins

3rd Grade Math & Science
Jacob Wright, Production and Operations Assistant

Jacob Wright

Production & Operations Assistant